Hibe desteği 42 İL DESTEKLEME KAPSAMINDA
Hibe desteği
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Adnan Menderes Blv. Balıklı, 43030 Merkez/Kütahya +90 212 212 35 17 Kütahya Patent Logo

Hibe desteği

Hibe desteği 42 İL DESTEKLEME KAPSAMINDA
,  Ana Kategori : Blog,  Kategori :  Kütahya Haberleri  Tarih :  22.11.2018       Google Plus      
Adnan Menderes Blv. Balıklı, 43030 Merkez/Kütahya +90 212 212 35 17 Kütahya Patent

Kütahya Patent Logo

Hibe desteği


TKDK'den yapılan açıklamada, Online başvuru sistemindeki başvuru girişi, evrak yükleme, tamamlama ve yazdırma işlemlerinin belirtilen tarih ve saate kadar tamamlanması gerektiği belirtildi. Online başvuru sisteminin açık kalma süresinin 11 Ekim Çarşamba günü saat 18.00'e kadar uzatıldığı belirtilerek, proje başvuru paketlerinin il koordinatörlüklerine son teslim tarihinin ise 13 Ekim Cuma günü saat 18.00 olduğu kaydedildi. TKDK, 'Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar Tedbiri' çerçevesinde süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve et ürünleri, kanatlı eti ve et ürünleri, su ürünleri ile meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yüzde 50 hibeyle desteklenecek sektörlere toplam 122 milyon 177 bin 559 Avro destek bütçesi ayrıldığını açıklamıştı. 


42 İL DESTEKLEME KAPSAMINDA 


Destekleme kapsamında; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, İsparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere 42 il bulunuyor. 


İPARD II İLE 110 BİN İSTİHDAM HEDEFLENİYOR 


Kurumun IPARD I Programı1 nda verilen hibelerle 2,3 milyar avroluk yatırım yapıldı. Bu program sonucu yaklaşık 10 bin 650 yatırımcıyla sözleşme imzalandı ve 57 bin kişiye istihdam sağlandı. TKDK, IPARD II Programıyla 5 yılda yaklaşık 1 milyar 45 milyon avroluk kaynağı yatırımcılarla buluşturmayı, yararlanıcı sayısını 20 bine, yeni istihdam sayısını en az 110 bine çıkarmayı hedefliyor. IPARD linin ilk proje çağrısında 8 bin 789 proje başvurusu alındı, bunlardan bin 639ü desteklenmek üzere seçildi. İlk çağrıda 16 farklı sektör desteklenerek, vatandaşlara 853 milyon liralık hibe kullandırıldı. Bu desteklerle yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırımın faaliyete geçirilmesi bekleniyor. 


"Coğrafi işaret tescili bölgeye anlam katmaktadır" 


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğünce hazırlanan ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından teknik destek kapsamında finanse edilen "Coğrafi işaretler eğitimleri ile Çankırı'nın yerel ürünlerinden Türkiye'nin yeni markalarının oluşturulması" eğitimleri final toplantısı ve sertifika töreni yapıldı

TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü hizmet binasında gerçekleştirilen programa AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, Vali Yardımcısı Abdullah Aslanerve Zeki Karaca, TKDK İl Koordinatörü Emre Akbıyık, daire amirleri, STK temsilcileri, kurum yetkilileri ve davetliler katıldı. 


TKDK İl Koordinatörü Emre Akbıyık, IPART programının 42 ilde uygulandığını aktararak, "IPART programı 42 ilde yürütülmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPART programının uygulayıcısı ve yürütücüsüdür. IPART programı sadece hibe desteği dağıtılan program olmayıp kırsal kalkınmaya
odaklanan yönüyle hem üretimi hem gıda güvenliği hem de hayvan refahı gibi AB standartlarını ele alan bir hibe programıdır" dedi. 


Coğrafi işaretli ürün hakkında bilgi veren Akbıyık, "Coğrafi işaretli ürünler, temel olarak bir yöresel ürün adını ifade eder, Bu anlamda coğrafi işaret belirli bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökeninin bulunduğu yöreye, alana, bölgeye veya ülkeye özdeşleşmiş ürün anlamı ifade etmektedir. Tıpkı patent ve marka tescili gibi. Coğrafi işaret tescili de bir fikri ve sanayi mülkiyet hakkıdır. 


Patent ve marka tescili dışında coğrafi işaret tescili, tek bir kişiye tekel hak elde etmeyi sağlamayıp kolektif olmakta ve ait olduğu yörenin bütününe, orda yaşayan herkese bir anlam bir değer katmaktadır" şeklinde konuştu.
Akbıyık, coğrafi işaret tescilinin bir ürünü koruma altını aldığını ve pazarlama aracı olarak da kullanıldığını vurgulayarak, "Coğrafi işaret tescili alınan ürün bir koruma aracı sağlar. Üreticinin sahte kullanımına karşı hak gasbının önüne geçer ve tüketicinin aldatılmasını da önler. Coğrafi işaret tescili alınan ürün bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Hem aldığı ürünü hem de bölgesini olumlu yönde etkiler. Coğrafi işaret tescili bir kırsal kalkınma aracıdır. Yerel işletmelerin sürdürülebilir kalkınmasını, gelişmesini sağlar. Kırsal kültürel mirasın ve biyoçeşitliliğinin korunmasını sağlar. Coğrafi işaret tescili bir ekonomik denge aracıdır. Az gelişmiş ile çok gelişmiş yerlerin bir noktada toplanmasını sağlar. Coğrafi işaret tescili aslında en önemlisi bir bilgi aktarımıdır. Üretici ile tüketici arasında bilgi akışını sağlar. Gelecek kuşaklara da bizim bu ürünlerimizi doğru ve bugün yaptığımızın haliyle önünü açar" ifadelerini kullandı. 


"55 milyar euroluk pazardan Çankırı olarak uzak kaldık" Avrupa Birliği'nde coğrafi işaretler pazarının 55 milyar Euro olduğunu ve Çankırı'nın da bu pazardan pay alabileceğini müjdeleyen Akbıyık, "Avrupa Birliği'nde coğrafi işaret tescili alabilecek yaklaşık 5 bin ürün var. Coğrafi işaret tescili almış AB'deki bu ürünlerin ekonomik boyutu 55 milyar euro. Biz yanı başımızdaki 55 milyar euroluk pazardan Çankırı olarak uzak kaldık. İnşallah bu eğitimlerimizle farkındalığımız artacak ve Çankırı ürünlerini iyi noktaya getireceğiz" açıklamasında bulundu. 


Türkiye genelinde 42 ilde TKDK'nın faaliyette olduğunu dile getiren AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, bu illerden birinin Çankırı olduğunu ve Çankırı'nın sınıf atladığını söyledi. Hüseyin Filiz, TKDK'ya destek verdiklerinin aktararak, "TKDK Çankırı'da gerekeni yaparken bizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda lojistik destek vererek kurumumuzu en iyi şekilde çalışır hale getiriyoruz" dedi. 


Tarım ve hayvancılığı geliştirmek istediklerini ifade eden Filiz, şunları kaydetti: "Kızılırmak kavun ve çeltikte ilk üçe giriyor, içinden Kızılırmak geçiyor. İlçedeki verimliliğin yüzünden ilçede göç olmuyor. Ama İlgaz, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Yapraklı'da göç var. Neden göç var, arazi yok. Tarım yerine hayvancılığı destekliyoruz. Çerkeş'te hayvan varlığı 30-35 bin civarında. Hayvancılık yapmak o kadar zor iş ki, herkes kolay işi tercih ediyor. 


Ankara'ya gidiyor 50 dairenin çöpünü, otunu temizliyor, asgari ücret çalışıyor, köyüne gelip 10 büyükbaş hayvan alıp hayvancılık yapmıyor. 10 büyükbaştan yılda 10 buzağı alsa yıllık 50-60 bin lira gelir yapar. Ankara'da asgari ücret ile çalışıyor, yeme-içme, yakıt, dolmuş parası veriyor, beş kuruş kalmıyor ama gelip de köyünde 10 hayvan alıp hayvancılık yapmıyor. Çankırı merkezde kırtasiye, bakkal açmak çok kolay. Gelip de Allah'ın dağında hayvancılık
yapmak kolay değil. Zaman zaman hayvancılık yapıyoruz diye eleştiriliyoruz. Ben hayvancılık yapan köylünün eline öperim, Allah ondan razı olsun derim." 


"Türkiye'de 600 bin ithal hayvan var" 


Milletvekili Filiz, Türkiye'nin her yıl 600 bin hayvan ithal ettiğini aktararak, "Türkiye'de 600 bin hayvan ithalatı var. Bu memleket hayvana para sayıyor. Almanya, Avusturya, AB'ye kızıyoruz ama oralardan Türkiye'ye hayvan getiriyoruz. Yazık değil mi dövizimize? Hükümet elinden gelen desteği veriyor. Bizim hayvan sayımızı çoğaltmamız için köylüyü, Ankara ve İstanbul'dan emekliyi getirip sektöre dahil etmemiz lazım. Çankırı'yı mera yetiştiriciliği bölgesi yaptık. Gebe düveye yüzde 30 hibe veriyoruz. Ankara ve İstanbul'dan bizi arıyorlar 'Eğer yüzde 30 hibe alacaksak, yüzde 70'i de Ziraat Bankası'ndan bizde gelip hayvancılık yapacağız' diyorlar" şeklinde konuştu. 


/kaynak:Akşam

 Hibe desteği

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
18 Milyon Aktif Öğrenciyi Harekete Geçirmeye Çalışıyoruz
0 Yorum

    Yorum Yapın
    MUTLU MÜŞTERİLER
    TET Hukuk & Danışmanlık olarak Etkin Patent firmasıyla uzun süredir birlikte çalışmaktayız. Etkin Patent, talep ve fikirlere yaklaşım tarzı, farklı bakış açısı ve olumlu müşteri ilişkileriyle müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmaktadır. Bu misyonla hareket eden Etkin Patent’in bugüne kadar gösterdiği başarılarının, ilerleyen zamanlarda da artarak devam edeceğine inancımız tam olup, Etkin Patent ailesine teşekkürlerimizi sunarız.


    E-Bülten