Hakkimizda

Online Tescil

Marka

Patent

Tasarım

Kalite Belgelendirme

Blog

Coğrafi işaretler bilgilendirme toplantısına destek » Kütahya Patent Afyonkarahisar, Manisa ve Kütahya’nın da dahil olduğu ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantılar yoğun bir katılım ile gerçekleşti.
Coğrafi işaretler bilgilendirme toplantısına destek

Coğrafi işaretler bilgilendirme toplantısına destek

Ana Kategori : Blog, Kategori : Kütahya Haberleri
Kütahya Haberleri Coğrafi işaretler bilgilendirme toplantısına destek Afyonkarahisar, Manisa ve Kütahya’nın da dahil olduğu ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantılar yoğun bir katılım ile gerçekleşti.
Kütahya Patent +90 212 212 35 17


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türk Patent ve Marka Kurumu'nun birlikte hayata geçirdiği 26 bölgede ‘Coğrafi İşaretlerde Bilgilendirme' toplantısının ikincisi 26-27 Eylül tarihlerinde Uşak'ta yapıldı. Afyonkarahisar, Manisa ve Kütahya'nın da dahil olduğu ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen toplantılar yoğun bir katılım ile gerçekleşti.


Türkiye'deki coğrafi işaret üreticilerini, tescil çalışmaları yürüten oda ve borsaları, kurum ve kuruluşları bir araya getiren programda; coğrafi işaretli ve geleneksel ürün adı başvurusu, tescil süreci, coğrafi işaretli ürünlerin satış ve pazarlanması, AB komisyonunda tescil ve iyi örnek uygulamaları, coğrafi işaretleri tescil ettirenlerin hak ve sorumlulukları konularının detaylı olarak ele alınırken, saha ziyaretleri ve bölgesel organizasyonlar da yapıldı.


Metro Toptancı Market'in destekleri ile hayata geçirilen toplantıda konuşan Metro Toptancı Market Türkiye Meyve Sebze Kategori Müdürü Birol Uluşan, coğrafi işaretli ürünler konusunda yaptığı çalışmalar ile konunun gündeme gelmesine öncülük eden ve coğrafi işaretli ürünleri raflarından tüketicilere ulaştıran ilk marka olan Metro Toptancı Market olarak Türkiye'nin yerel lezzetlerini kayıt altına almak ve bu eşsiz lezzetleri dünya pazarına açmak üzere uzun yıllardır çalıştıklarına değinirken, 26 ilde gerçekleştirilecek bu projede aktif rol almanın Metro Toptancı Market olarak kendileri için büyük önem taşıdığını ve gurur verdiğini ifade etti.


İş dünyası ve kamu kuruluşlarının bir araya gelerek geliştirdiği bu projenin ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerinin korunmasında ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Uluşan, proje kapsamında üreticilere verilecek eğitimler ile yerel lezzetlerimizi kayıt altına alarak ülkemizin gerçek potansiyelini ortaya çıkartmanın mümkün olduğunu belirtti.


Metro Toptancı Market'in proje kapsamında tüm üreticilere eğitimler vererek coğrafi işaretleme konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyleyen Birol Uluşan sözlerine şöyle devam etti: “Metro Toptancı Market olarak üretici kooperatiflerine her zaman destek oluyor, verdiğimiz eğitimler ve ürün satın alımları ile üreticilerimizin sürdürülebilir kalkınmasına destek oluyoruz. Bu proje kapsamında da 26 ilde gerçekleşecek bu toplantılar ile 81 ildeki 365 tane Ticaret Oda ve Borsası'na coğrafi işaretleme ile ilgili eğitimler vereceğiz. Coğrafi işaretli ürünlerin önünü açmayı ve bu alanda farkındalık yaratmayı hedeflediğimiz bu eğitimlerde üreticilerin hakları, denetim süreçleri, hukuki süreçler, Avrupa Birliği'ne geçiş süreci hakkında bilgiler verirken daha önce hayata geçirilmiş ve başarılı olmuş iyi örnekleri de detayları ile paylaşarak üreticilerimizi coğrafi işaret almak konusunda teşvik etmeyi amaçlıyoruz.”


/kaynak:Dünya